Rok v USA zdarma - americké vládní stipendium FLEX pro středoškoláky

Dobrý den,

ráda bych Vás informovala, že se čeští středoškoláci a středoškolačky mohou letos na podzim opět ucházet o americké vládní stipendium Future Leaders Exchange (FLEX), které vybraným studentům a studentkám umožní strávit rokv USA zdarma. On-line přihláška na školní rok 2021–22 je dostupná do 15. října na odkaze https://ais.americancouncils.org/flex.

Program FLEX financuje Ministerstvo zahraničí USA a za víc než čtvrt století existence ho absolvovalo na 29 000 studentů z Evropy a Asie. FLEXu se původně mohli účastnit jen studenti z bývalých sovětských republik, v posledních letech se ale rozšiřuje i do dalších zemí.

Loni v srpnu s ním do USA odletělo prvních deset českých středoškoláků a středoškolaček ze všech koutů republiky. Letošní vítězové stipendia si kvůli pandemii nového koronaviru budou muset na svůj odlet počkat do příštího léta. Tento podzim tedy hledáme několik studentů a studentek (přesný počet ještě neznáme), kteří tuto "odloženou" skupinu za rok v létě doplní.

Jak už jsem psala loni, od ostatních programů, které zajišťují roční studijní pobyty v USA, se FLEX liší především tím, že se za něj nic neplatí. Americká vláda stipendistům uhradí cestovní náklady a základní zdravotní pojištění, zajistí ubytování v prověřené hostitelské rodině a docházku na místní střední škole. Studentům také vyplácí měsíční kapesné na základní osobní potřeby a společenské aktivity.

V příloze najdete leták s informacemi o programu FLEX, jako jsou například kritéria pro uchazeče (1. a 2. ročník, věkový limit, schopnost domluvit se anglicky, dobrý prospěch) a co stipendium hradí. Studenti a jejich rodiče najdou podrobnosti o stipendiu a výběrovém řízení na naší webové stránce czechia.americancouncils.org, kde je také video návod jak si poradit s přihláškou. Najdou nás také na Facebooku (FLEX Czech Republic) a na Instagramu (flexczechia).

Budu Vám velmi vděčná, když informaci o stipendiu předáte studentům na Vaší škole. Na případné dotazy ráda odpovím jak emailem, tak telefonicky. Je mi jasné, že tento podzim není vhodné navštěvovat školy s osobní prezentací, ale pokud by byl mezi studenty a rodiči zájem, ráda jim program představím virtuálně například prostřednictvím platformy Zoom.

Děkuje a srdečně zdraví,

Kateřina Šantúrová

Country Representative for the Czech Republic

American Councils for International Education

Future Leaders Exchange Program (FLEX)

T +420 605 187 451

ksanturova@americancouncils.org

www.americancouncils.org

Autor: Eva Vachlerová
Přečteno: 317x
Vydáno: 15.10.2022Další články v kategorii

Nabídka letních táborů s výukou angličtiny 2022
Okresní kolo konverzační soutěže v anglickém jazyce
Víte jaké jsou možnosti v novém programu Erasmus+ ?
Ostrov Man - Beseda s panem Ianem Cottierem
YouthSpeak Forum - AIESEC