Pošetilost mocných očima studentů ze 3.C a části spolužáků ze septimy

Dne 24. dubna jsme měli jako třída 3.C, rozšířená o pár kamarádů ze septimy, příležitost zúčastnit se školní exkurze v našem hlavním městě Praze. Na tuto prohlídku jsme se samozřejmě velice těšili, jak už to tak běžně u studentů bývá, ale ještě větší nadšení mezi námi panovalo z možnosti dostat se i na místa, která běžným turistům tak snadno přístupná nejsou. A která to byla? To se dozvíte níže.

Protože složení těchto dvou tříd bývá pokaždé veselé, nebyla ani tentokrát naše cesta autobusem jiná. Nadšení a smích se mezi námi šířily dál i samotným začátkem našeho dobrodružství – rozchodem po vysazení na nádraží. Ten byl každým z nás pojatý jinak: někdo bádal a objevoval kouzla tohoto tajemství plného města, někdo spěchal mezi masy lidí a zákoutí velkoobchodů a jiný zas čerpal energii do zásoby v klidu a pohodlí některé z místních útulných kaváren.

A protože jsme tento den mířili hlavně za poznáním, brzy jsme vystřídali rozchod za společnou prohlídku Staroměstské radnice. Zde nás zaujaly nejen vyprávění a zdůvodnění kreativního ztvárnění erbů patřících různým řemeslům, ale třeba i prohlídka podzemních chodeb a starých sklepů nebo pohled na původní studnu. To vše bylo totiž v minulosti mnohdy stejně tak nákladné na vybudování jako samotná výstavba celého domu. Prohlídku uzavřela návštěva radniční věže, ze které jsme měli možnost shlédnout na centrum Prahy a kochat se právě probíhajícími velikonočními trhy nebo se nechat rozveselit barevností deštníků, kterých se pod námi s přibývajícím deštěm otevíralo čím dál tím více.

A proč jsem k tomuto článku vybrala právě tento název? Znáte film Pošetilost mocných s Louisem de Funèsem v hlavní roli? Právě jej a jeho radost z množství zlata mi připomněly užaslé pohledy našich studentů prohlížejících si stomilionovou zlatou minci v Národní české bance. Ta byla hlavním cílem celého výletu a nutno říct, že i pořádně vydařeným. Tato komentovaná prohlídka byla napínavá od začátku až do konce, což bylo ostatně poznat i z nadšení, aktivního zapojení do diskusí a našich reakcí na otázky provádějícího. Fascinujícím se tak pro nás stal nejen interiér banky a její vybavení, ale i posluchárna, kde jsme naši prohlídku započali krátkým úvodem ve formě filmové ukázky. Následovala prohlídka již zmíněné největší mince v Evropě, krátké povídání o historii vyrábění bankovek i mincí a později i náš pokus odnést si domů zlatou cihlu, který však byl, bohužel, marný.

Naštěstí ale náš smutek z nešťastného pokusu a naše okušení pošetilosti mocných rychle zahnaly dobrá nálada a krásné zážitky, za které tak slovem nás všech děkuji paní učitelce Haně Pazderníkové a panu učiteli Františku Hajdekrovi, kteří nás tímto poznáním po celý den doprovázeli. Děkujeme a těšíme se více na takových přínosných zážitků.

Autor: Michaela Mayerová, 3.C
Přečteno: 80x
Vydáno: 24.4.2025



Další články v kategorii

V centru ARPIDA by chtěl žít každý
Gymstr u soudu
Proč (ne)být advokátem
Návštěva České národní banky a Staroměstské radnice
Školní exkurze – Staroměstské radnice, Prašná brána a Česká národní banka