Pěvecký sbor Gymnázia Strakonice zpíval v Chorvatsku

V neděli 24. dubna 2022 ve 22:56 hodin přistál u Gymnázia Strakonice autobus. Těsně před tím dozněl v jeho útrobách zpěv 38 studentů, členů Pěveckého sboru Gymnázia Strakonice a jejich dvou učitelů. Vítali tak domovské Strakonice.
Šťastní, zdraví (snad) a plni zážitků se vrátili z Chorvatska. Zde se v krásném městečku Poreč zúčastnili 10 mezinárodního festivalu sborů a orchestrů „Istra Music Festival“, který se zde konal od 21. do 24 dubna 2022.
Co jsme tam zažili
Nejprve déšť. Potom slunce a zpěv na náměstí i v uličkách Poreče. Moře a koupání (jen pro otužilé). Výlet do Puly a zpěv kostele (nejen náš, ale i mužského kvarteta, které, když nás slyšelo, dalo se také do zpěvu a byla to krása). Orchestr hrající hudbu z opery Carmen v parku pod antickou arénou. Krátká historická zastavení všude, kde na nás historie dýchala (a na Istrii na Vás dýchá historie opravdu všude). Opulentní snídaně a večeře v hotelové jídelně. Večerní posezení s kytarou a táborovými písničkami na břehu moře. A hlavně to, proč jsme do Poreče jeli: vystoupení na festivalovém koncertu.
Po vydařeném koncertu si naše dudácká kapela (děkujeme ZUŠ Strakonice za výchovu tolika hudebních talentů) nemohla nechat ujít hraní ve vstupní hale hotelu. Dudáci dudali, doprovázeni klarinety, houslemi i basou. Někdo se dal i do tance. Ukázalo se, že skupina nadšených posluchaček v červených teplákových soupravách je chorvatská ženská reprezentace v házené. Bohužel jsme je tak dobře naladili, že druhý den porazili reprezentaci naší republiky. Ta totiž dorazila až den po našem koncertu.
Na festival jsme se dlouho připravovali. Sestavili jsme pestrý program, kde nechyběly písně rychlé, pomalé, veselé i zamyšlené. Samozřejmě nemohla chybět naše oblíbená směs strakonických lidových písní v úpravě pánů Bohuslava Šabka a Miroslava Žitného  s doprovodem dudácké kapely, která se nám letos ve sboru krásně sešla.
Nemalou zásluhu na hladkém průběhu celého zájezdu měli skvělí řidiči našeho autobusu (děkujeme firmě Ibbrabuss).
Velké poděkování patří Jihočeskému kraji a městu Strakonice za výraznou finanční podporu naší cesty, bez které bychom na festival vyrazit nemohli.
Marcela Miková, Miroslav Žitný


PS: Když se uskutečnil náš Vánoční koncert, považovali jsme to za zázrak. Ukazuje se, že naše zpívání zázraky provází stále:
Na zájezd jsme odjeli všichni, nikdo nebyl nemocný.
Ze zájezdu jsme se také vrátili všichni.
Nezastavila nás žádná pandemická opatření ani jiné katastrofy.
Navzdory předpovědi počasí, která ukazovala na celé čtyři dny jen mráčky a dešťové kapky, bylo krásné počasí a pršelo jen v noci.
Kamkoliv jsme vkročili, do ulic města, na náměstí či do kostela, ozývala se hudba.
Vznikla nová kamarádství. 
Děkujeme. 

Přečteno: 537x
Vydáno: 24.4.2022Další články v kategorii

Srí Lanka
Třídní schůzky
Pečení a zdobení vánočních perníčků
Ředitelské volno
Mikulášská sbírka