Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2016-2017 už vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Exkurze – elektromobilita

Ve středu 4.10.2017 se třídy 3.A a 3.C zúčastnily zajímavé exkurze o elektromobilitě. Sraz všech zvědavců byl na nádvoří Strakonického hradu.

Prvním krokem bylo seznámení se základními pojmy, které se vztahují k nově skloňovanému slovu – elektromobilita. Co je to vlastně elektromobilita? Elektromobilita je pohon dopravních prostředků elektřinou, který v sobě spojuje ekonomickou výhodnost a ohleduplnost k životnímu prostředí. Velkou výhodou elektrického pohonu jsou nízké emise, levný provoz a nízká hlučnost, avšak pořizovací cena je vyšší. Z vlastní zkušenosti ale vím, že počet elektromobilů a elektrokol každým rokem roste.

I v naší malé zemičce je již možné se s těmito elektromobily či elektrokoly setkat. Při návštěvě Prahy jsem měla možnost vidět první elektrovlaštovky tohoto typu. Pohybují se hlavně v okolí středu města. Tu samou zkušenost mám i z poznávacího zájezdu ve Švýcarsku. V městě Zermatt je převážná část dopravních prostředků poháněna elektromotory.

Ke konci prohlídky jsme si mohli elektrokola i elektroběžky vyzkoušet. Nejatraktivnější byly samozřejmě elektroběžky, které si vyzkoušel téměř každý. Ani elektrokola však nestála stranou. Jsou sice kvůli přidanému motoru o něco těžší, ale jízda na nich je lehká a vůbec ne namáhavá. Baterií poháněný elektrický motor totiž kolo nepohání přímo, pouze usnadňuje šlapání do rychlosti 25 km/h. V tomto momentu výkonu se motor vypne.

Nově vytvořené elektromobily jsou velkým pokrokem 21. století. Já mám však malou připomínku v podobě návrhu. O jaký návrh jde? Myslím si, že všechny elektromobily či elektrokola by mohly mít výraznější elektrodesing. Jde mi o výtvarné, barevné odlišení těchto elektromobilů od běžných kol a aut se spalovacími motory.

Exkurze byla příjemným zpestřením dne a všem se nám moc líbila.

Eva Křivancová, 3.C

Provoz školy

Přihlášení