Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2017-2018 právě vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Čestický brambor 2015

 Hned šest studentů Gymnázia Strakonice letos uspělo v literární a výtvarné soutěži Čestický brambor. Téma tentokrát znělo „Co nosím v hlavě“.

Literární část – próza:
II. kategorie
2. místo: Kateřina Mašatová, prima
III. kategorie
1. místo: Tereza Hřídelová, tercie
2. místo: Marek Frnoch, tercie, Hana Kubů, tercie

Výtvarná část:
II. kategorie
2. místo: Lenka Šímová, prima
III. kategorie
1. místo: Lukáš Roh, sekunda

Na společné fotografii zleva: Tereza Hřídelová, Marek Frnoch (nepřítomen, zastoupen svou kresbou na téma „Co nosím v hlavě“), Hana Kubů, Lenka Šímová, Kateřina Mašatová, Lukáš Roh.

 

Gratulujeme!

Další fotografie z vyhlášení najdete na http://www.skolacestice.cz/2015/cesticky-brambor-2015-vyhlaseni-vitezu/

Podrobnou a barvitou reportáž ze slavnostního vyhlášení výsledků v Česticích pro vás sepsala loňská i letošní vítězka literární části, Tereza Hřídelová. Zajímá vás, co vlastně nosí naši studenti v hlavě? Oceněné práce si můžete přečíst ve školním online magazínu Grafoman.

Čestický brambor 2015 aneb vítězství je naše!
Tereza Hřídelová, tercie

Bylo jasné ráno 17. 11. 2015 7:55, když se pět slavnostně oděných studentů ocitlo v prostorném sále v neznámých Česticích. Jen jeden z našich šesti oceněných studentů, Marek Frnoch, na předávání nedorazil. Přítomní se nejprve zmateně posadili k prostřenému stolu a začali po sobě stydlivě pokukovat. Nikdo z nich netušil, co se bude dít dál.

Přesně v 8:00 to propuklo. Na malé pódium nastoupila nedočkavá partička žáků z místní školy a s vervou se pustila do hlasitého zpěvu Bramborové hymny. To asi aby všichni studenti pochopili, že jsou na místě správně a pravděpodobně i vřele vítáni.

Slibovaný „krátký“ projev trvající dvacet minut uspal téměř všechny přítomné, a to včetně andulek původně poletujících bláznivě v kleci. Těch několik málo bdících, snažících se alespoň vypadat, že stále poslouchají, do sebe vytrvale ládovalo smrtící dávku kalorií z občerstvení, aby se nesložili tak jako ostatní, psychicky méně odolní jedinci.

Je těžké přesně říci, co bylo dál. Najisto ale všichni prožili občas trochu zmatené country taneční představení místních cowgirls. Bystřejším očkům ale neutekl malý, téměř nepodstatný detail. Choreografie byla na chlup stejná jako minulý rok. Následoval další bod bohatého programu. Po něm publikum odměnilo obdivným potleskem dvě mladé slečny s neuvěřitelnými výškami za jejich odvahu vyšvihnout předlouhý duet.

Pak teprve přišla na řadu očekávaná ocenění. Nejdříve výtvarný obor. Z našich studentů malíři tvořili menšinu. Předávající si od přítomných spisovatelů vysloužili ostrý, téměř až káravý pohled za zbytečné zdržování od dalších atrakcí. V duchu ale děkovali Bohu za to, že výtvarné práce se nečtou a budou tedy snad rychle odbyty. Pořadatelé i přes nelibou reakci budoucích Shakespearů v sobě nalezli odvahu vyhlásit jména úspěšných, vyvolených kreslířů. Výrazné úspěchy však zaznamenala i naše parta umělců. Nevinně vypadající, něžná brunetka Lenka Šímová s nebezpečně dobře vycvičenou rukou si přivlastnila druhé místo. Její nadání ale nestačilo na Lukáše Roha, který všechny překonal svým talentem ztvárnit své absurdně nevyzrálé myšlenky a urval si tak pro sebe první příčku.

Následně všichni, včetně dospělých, prchli zpět na své židle a pódium se znovu uvolnilo pro sopránové pěvkyně. Po skladbě "Monte Christo", při níž jedna paní vyčerpáním omdlela (pravděpodobně neunesla šokující dávku kultury), se mladí pisálci domnívali, že jejich čekání je už u konce. Úleva, že jim srdce pod nátlakem adrenalinu nevyskočí z hrudi, byla opravdu všudypřítomná. Nepředstavitelné napětí a velká rivalita mezi nimi byly bohužel cítit také.
Osud jim však nepřál, na pódium ještě napochodoval sbor natěšených druháčků s obrovskou chutí vydat ze sebe všechno. Melodie písně „Láďa má velkou hlavu, jak pytel od banánů..." se tak díky pozdějšímu tichému pobrukování sedících nesla sálem až do konce předávání. Na publikum tedy opravdu silně zapůsobila a není žádných pochyb o tom, že ji až do večera z hlavy nevyhnali.

První spisovatel ze strakonického gymnázia, který si vyslechl svůj „ortel“ a přišel vyzvednout cenu, 2. místo ve II. kategorii, byla jemná blondýnka Kateřina Mašatová. Hana Kubů se svou vtipně pojatou povídkou o prohlídkové túře mozkem obsadila úctyhodné druhé místo ve III. kategorii. Všichni přítomní vzápětí zaznamenali její úlevný výdech. Bohužel kvůli tomu, že byla druhá, nedostala šanci svůj výtvor přečíst. Kvůli této neomluvitelné hrubé chybě pořadatelů byli posluchači výrazně ochuzeni o hluboký kulturní zážitek, jenž by jim mohl pomoci zbavit se traumatu z písně "Láďa má velkou hlavu".

Pak na pódiu nastala krátká panika. Zpráva, že nepřítomný Marek Frnoch s vytříbenou slovní zásobou, díky které také obsadil druhé místo, si svou cenu nemůže vyzvednout, vyvedla z konceptu obě moderátorky. Pohotová Hanka ale všechny rychle uklidnila a igelitku pro Marka si vzala k sobě do úschovy.

Tereza Hřídelová, překvapená vítězka nejstarší kategorie, se snažila ignorovat deprimující fakt, že je o hlavu vyšší než ostatní. Za koktavě přečtený příspěvek o schizofrenii pak sklidila rozpačitý a asi nejshovívavější potlesk ze všech autorů. Tereza vzápětí upadla v podezření z podvodu, když jí jen tak mezi děkovnou řečí jedna z pořadatelek obvinila, že svou povídku možná někde umně opsala. (Neopsala!)

Ke konci se předávající pokusili rozvášněné publikum zaujmout slibem, že pokud budou ještě chvíli hodní, prozradí jim téma na příští rok. Se sedící převahou to ale nepohnulo a pořadatelé byli donuceni téma „pohádkový svět“ do mikrofonu zakřičet. Všichni zpozorněli, až když se oznámil oficiální konec.

V 11:29 se přítomní vrhli na vystavené výtvarné práce a snažili si ukořistit domů alespoň tu svou. Nezaujatému pozorovateli to muselo připomínat útok agresivních kobylek na právě dozrálé obilí.
Vzhledem k tomu, že vše zdarma již bylo snědeno a přítomnost lidí už nebyla tedy dále vyžadována, byl počet návštěvníků v sále přímo úměrný počtu zbylých obrazů.

Lidé s diplomy se postupně trousili ven, jen já si kromě ceny spokojeně odnášela i plné kapsy malých, medových perníčků z občerstvení.

Provoz školy

Přihlášení

Užitečné odkazy

Vstup do informačního systému školy


Vstup do online školní pokladny


Přihlašování a odhlašování obědů


Studentský (nejen) literární magazín


Gymnázium Strakonice na fb


dny otevřených dveří


progeCAD logo


Klub nadaných dětí Strakonice

ICT koordinátoři


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT


Krajský úřad Jihočeského kraje

Jihočeský kraj


Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

Cermat


Oficiální stránky nové maturity

Nová maturita


Ústav pro informace ve vzdělávání


Informace pro správný výběr VŠ


Online brožura vysokých škol

www.KamNaVejsku.cz


Soukromý informační servis pro město a okolí


Ozivme si Strakonice

volné uskupení lidí se zájmem o Strakonice


 

Gymnázium Strakonice čerpá dotace z programu EU Peníze středním školám


 

The Duke of Edinburghs
International Award
Czech Republic Foundation, o.p.s.

www.dofe.cz