Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2017-2018 právě vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Exkurze do Prahy - Památník národního písemnictví a Král Lear v divadle ABC

Áčka v Praze
Gymnázium Strakonice vyráží do víru velkoměsta, Prahy. Ačkoli nám počasí příliš nepřeje, neklesáme na mysli a ladíme na pozitivní vlnu. Udělali bychom lépe, kdybychom ladili na vlnu zelenou, protože ta ve spojení s pražskými semafory není k zahození.

„V osm hodin se dveře autobusu zavírají, vaše chyba, pokud přijdete pozdě, nekompromisně jedeme bez vás!“ Mončino varování běží hlavou každému z nás, tak není divu, že všichni již sedí na místě a exkurzi úspěšně zahajujeme.
Co jiného může přijít na řadu jako první, nežli naše referáty. Přesněji řečeno, referáty osmi odvážlivců, dle mého názoru osmi obětí, zástupců putujících „áček“, kteří na sebe vzali těžké břemeno, přednes svého referátu do mikrofonu v autobusu. První obětí, procházející uličkou dopředu, je Ája Petrová se slavnou Královskou cestou. Z jejího profesionálního přednesu se konečně dovídáme, kam to vlastně jedeme a co uvidíme. Posledním panem na holení se stává Honza Pícka, který nám osvětluje život a dílo anglického spisovatele Williama Shakespeare. Zbytku sedících strašpytlů padá brada. Odvážlivci ukazují, že opravdu nejsou žádná béčka!
Neklidně vyhlížíme z okýnek, bundy šustí, zvedáme kotvy, jsme na místě. Startovní čára – Památník národního písemnictví, Strahov. Zajímavou přednášku jisté zdejší pracovnice více nezmiňuji, pouze bych ji nazvala zdánlivě smysluplným nesmyslem. Probouzíme spolužáky, které přednáška značně znavila a vyrážíme, směr Pražský hrad.
Cesta chvíli trvá, turisté zatím nejsme nijak zdatní, k odpočinku nám slouží další zajímavé přednesy spolužáků. Určité tempo však nasazené máme, tudíž se dá říci, že šlapeme jako hodinky.
1.A je velice spjata se svou třídní paní učitelkou Hlavovou, nemohu si tedy odpustit trefně položenou otázku: „Bohouši, jakým prozatím shledáváte tento výlet? Dokážete určit přesné souřadnice místa, kde se právě nacházíme? Nečekaná odpověď: „Zatím dobrý, nevim.“
Od Pražského hradu přes Karlův most až k secesnímu Obecnímu domu, cílová rovinka, Paladium. Ušoupaní, hladoví, bez elánu, plni černého humoru, jako parní stroje odfukující, na eskalátorech stoupající až k nebeské bráně do KFC. Zdravá strava je pro nás prioritou.
Plná bříška máme, měníme se tedy v kultivované občany, gentlemany a dámy, společně se vrháme do poslední části dosud zdařilé exkurze. Strakoničtí gymnazisté navštíví pražské divadlo ABC a zhlédnou představení Král Lear.
Třetí zvonění, představení začíná. V hlavní roli Jan Vlasák. Obsazení slušné, mínusem jsou nepohodlná sedadla. Dvě a tři čtvrtě hodiny sezení před námi musíme brát pozitivně, alespoň nám vytráví. Každý má možnost zhlédnout představení v pohodlí domova. Stačí si pustit DVD s pohádkou Byl jednou jeden král a poté přepnout na televizní noviny. Zdá se, že humor se nám vrací, konec vtipkování. Představení bylo dechberoucí, úžasné herecké výkony, téměř tři hodiny trvající strhující zážitek.

Silvie Staňková, 1.A

Král Lear očima studentů

Král Lear je příběh o stařičkém králi, který svou panovačností a sobeckostí ztrácí vše, co mu v životě dělá potěšení, včetně svých tří dcer, a dostává se až na hranici šílenství. Tato inscenace, jejímž autorem je Petr Svojtka, je inspirována stejnojmennou hrou od známého anglického básníka a dramatika Williama Shakespeara.
Hra je velmi zmodernizována, a proto nejen kostýmy, ale například i kulisy neodpovídají tehdejší době. Přesto si myslím, že všechny možné detaily jsou zde vystiženy dobře. Diváky především zaujal opakující se motiv zpívajících a tančících děvčátek, znaku Learova šílenství…
… Zmodernizované prostředí na mě neudělalo příliš dobrý dojem….
…Audiovizuální efekty navodily skvělou atmosféru. Kouřový efekt sice vytvořil potřebné mlhavé prostředí, ale zřejmě přidusil pár prvních řad. …
… o to více obdivuji profesionalitu herců, o kterých nebylo slyšet jediné zakašlání. … Tato hra s nevídaným pojetím, k němuž přičteme výborné herecké výkony a vcelku příjemné prostředí divadla, se mi opravdu líbila a vřele ji doporučuji každému, kdo by chtěl vidět výborné Shakespearovské drama.
… Všichni herci, v čele s Janem Vlasákem, předvedli perfektní výkony. Jan Vlasák skutečně bravurně ztvárnil pomateného a později smyslů zbaveného krále Leary. Poněkud nesympaticky na mě působila představitelka role nejstarší z Learových dcer…
…Ve druhé polovině byla zdařilých scén přehršel, ale díky závěrečné, naprosto fenomenální scéně krále se zesnulou dcerou jsem se chvěl ještě doma.
…. Představení Král Lear ve svém moderním kabátku byl zlatý vrchol dne a zanechalo ve mně opravdu velmi dobré dojmy.

Ivana Račáková, Roman Přílepek, Filip Trejbal, Markéta Brabcová, Alois Medek, 2.A
 

       
       

 

Provoz školy

Přihlášení

Užitečné odkazy

Vstup do informačního systému školy


Vstup do online školní pokladny


Přihlašování a odhlašování obědů


Studentský (nejen) literární magazín


Gymnázium Strakonice na fb


dny otevřených dveří


progeCAD logo


Klub nadaných dětí Strakonice

ICT koordinátoři


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT


Krajský úřad Jihočeského kraje

Jihočeský kraj


Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

Cermat


Oficiální stránky nové maturity

Nová maturita


Ústav pro informace ve vzdělávání


Informace pro správný výběr VŠ


Online brožura vysokých škol

www.KamNaVejsku.cz


Soukromý informační servis pro město a okolí


Ozivme si Strakonice

volné uskupení lidí se zájmem o Strakonice


 

Gymnázium Strakonice čerpá dotace z programu EU Peníze středním školám


 

The Duke of Edinburghs
International Award
Czech Republic Foundation, o.p.s.

www.dofe.cz