Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2017-2018 právě vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Nabburg 2013

 

Protože snad každý student gymnázia rád poznává nová místa, nové lidi, nové pokrmy a koneckonců také nové nápoje, na letošní výměnný pobyt (neboli Austausch neboli exchange) s naším partnerským Johann-Andreas-Schmeller-Gymnasium se druháci opět přihlásili v hojném počtu.
V okamžiku, kdy jsme psali svému německému partnerovi první dopis, jsme samozřejmě ještě netušili, že se budeme týden brodit sněhovou břečkou, učit naše německé přátele věty typu “Ty máš hezké tělíčko.” a ptát se průvodkyně, zda se v Řezně házela šunka z okna v celku, nebo nakrájená na plátky. Mnozí z nás se samozřejmě zeptali na průběh výměny jejích loňských či předloňských účastníků, přesto jsme se v něděli odpoledne, kdy jsme do Nabburgu přijeli, cítili značně nervózní. Nejhoří pro nás byla představa, že se v Německu nedomluvíme nebo že budeme muset mluvit pouze německy (což je, přiznejme si, v případě většiny z nás to samé). Vedle angličtiny jsme občas skutečně prohodili i pár slov německy, alespoň v některých situacích.
Využili jsme de facto všechny gramatické jevy, které jsme zatím schopní používat. Kromě skloňování (které autorka článku považuje za natolik primitivní a samozřejmé, že v němčině neskloňuje vůbec), jsme použili pozdravy (Servus, altes Haus!), základní fráze (při objednávání nápojů velice oblíbená věta Ich war schon sechzehn.), zápor (Ich verstehe dich nicht. Ich habe keine Ahnung, was du sagst.), skloňování tázacího zájména wer (Wer ist dein Austauschpartner? Wessen Weizen ist das? Wem sendest du die Ansichtskarte? Wen lädt er zu einer Party ein?), vazbu es gibt (Es gibt wirklich viele Sehenwürdigkeiten in Nürnberg und Regensburg.), způsobová slovesa (Wir mögen die bayerische Küche. Ich soll meine Eltern anrufen. a samozřejmě klíčová páteční věta ICH WILL NICHT NACH HAUSE FAHREN!), zvratná slovesa (Wir unterhalten uns gut jeden Tag. Wir haben uns bayerische Städte angesehen. Nur im Bus ruhen wir uns aus, sonst unterhalten wir uns immer von etwas. Wir freuen uns auf deinen Besuch in Strakonice.), časové údaje (vorgestern Party, gestern Party, heute Party, morgen Party und übermorgen auch Party!), stupňování přídavných jmen (der gute Tag, der bessere Tag, der beste Tag) a ze setrvačnosti po příjezdu domů i préteritum (Wir tranken und aßen bayerische Spezialitäten, unterhielten uns, trafen neue Leute, tanzten, sahen viele Sehenwürdigkeiten, lernten einige bayerische Ausdrücke und so weiter.).
Bystřejší z nás pochytili i některá bavorská slovíčka a oblíbenou zábavou pro přejezdy autobusem byla vzájemná výměna specifické slovní zásoby, v duchu hesla v kolika jazycích umíš nadávat, tolikrát jsi středoškolákem. Já jsem s sebou během pobytu neustále nosila svůj česko-německý slovník, ačkoli jsem ho nakonec použila pouze jedinkrát. Proto pokud zvažujete svou účast v příštím roce, a nepřejete-li si s sebou neustále tahat slovník, zapamatujte si, že kvasnice se německy řeknou die Hefe. Jinak mohu letošním prvákům výměnný pobyt vřele doporučit – získáte nové přátele (a to jak mezi německými, tak českými vrstevníky), ochutnáte nová jídla, poznáte nová místa a naučíte se objednávat si pivo a mávat u toho občankou s dostatečně nonšalantním výrazem.
Anna Kolářová, 2.B
 

 

Provoz školy

Přihlášení

Užitečné odkazy

Vstup do informačního systému školy


Vstup do online školní pokladny


Přihlašování a odhlašování obědů


Studentský (nejen) literární magazín


Gymnázium Strakonice na fb


dny otevřených dveří


progeCAD logo


Klub nadaných dětí Strakonice

ICT koordinátoři


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT


Krajský úřad Jihočeského kraje

Jihočeský kraj


Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

Cermat


Oficiální stránky nové maturity

Nová maturita


Ústav pro informace ve vzdělávání


Informace pro správný výběr VŠ


Online brožura vysokých škol

www.KamNaVejsku.cz


Soukromý informační servis pro město a okolí


Ozivme si Strakonice

volné uskupení lidí se zájmem o Strakonice


 

Gymnázium Strakonice čerpá dotace z programu EU Peníze středním školám


 

The Duke of Edinburghs
International Award
Czech Republic Foundation, o.p.s.

www.dofe.cz