Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2017-2018 právě vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Servus und herzlich wuikomma in Nobburg

Těmito slovy jsem byl v neděli 7.4. přivítán svým německým „Austauschfreundem“ v krásném bavorském městečku Nabburg, kde sídlí Gymnázium Johanna Andrease Schmellera, s nímž jsme letos oslavili 29 let společného přátelství.

Naši němečtí přátelé si nás po příjezdu rozvezli do svých domovů, kde jsme si následující týden vyzkoušeli, jaké je to žít echt po německu, resp. po bavorsku. Za sebe mohu říci, že jsem byl od začítku mimořádně spokojen, jelikož takřka celou cestu „domů“ jsem byl komplimentován za svou neutuchající snahu hovořit německy, což mne velice těšilo.

Všední den pro mě začínal vždy snídaní, při níž jsme spolu s tátou a babičkou probrali vše od počasí, mé školy, našich výletů a lidových písní od Marie a Margot Hellwig, až po německou hitparádu ze sedmdesátých a osmdesátých let a tamější politiku, což pro mne bylo dost zásadní téma, neboť mě zajímalo, co si Bavoři myslí o Andree Nahles (SPD), a rovněž jsem potřeboval do Hochdeutsch přeložit pár volebních hesel CSU (např. Mia san Bayern znamená Wir sind Bayern). Pak již následoval náš program, v rámci nějž jsme druhý den navštívili samotné centrum Nabburgu, kde se nám kromě návštěvy muzea a prohlídky města s paní Gudrun dostalo přijetí panem starostou Schärtlem, který příští rok, pokud mu to manželka dovolí, bude obhajovat svůj post v komunálních volbách.

Během dalších exkurzí jsme navštívili Muzeum vulkánu v Parksteinu, Erlebnisholzkugel v Steinbergu am See či koncentrační tábor ve Flossenbürgu, kde jsme se při výkladu a následném filmu seznámili s velmi smutnou kapitolou německých dějin.

Naše cesty však směřovaly i do větších měst. Do blízkého Weidenu in der Oberpfalz jsem se díky našim německým přátelům podíval hned třikrát a svou návštěvou jsme poctili i dvě další nádherná města – Regensburg a Nürnberg, kde jsme s tamními průvodkyněmi poznali regensburskou radnici a nürnberský hrad s částí starého města, které bylo během války bohužel takřka srovnáno se zemí.

V den našeho odjezdu jsme na úplný závěr shlédli zajímavý dokument Tiefe Kontraste (Hluboké kontrasty) o soužití Čechů a Němců v poválečných letech následovaný krátkými projevy pana učitele Malzera a pana ředitele Schwaba, kteří nám poděkovali za návštěvu a vyjádřili naději v pokračování našich úzkých vztahů. Náš pedagogický doprovod (paní učitelky Hlouchová a Šampalíková) naopak jménem našeho gymnázia poděkoval německým kolegům a rodinám za milé přijetí a krásný pobyt, načež přišlo srdceryvné rozloučení a návrat do české země.

Své „Austauschfamilii“ bych chtěl ještě jednou poděkovat za nezapomenutelný týden, z nehož jsem si odnesl nejen krásné vzpomínky, například na to, že nejlepší rajskou polévku podává jen a pouze babička u Gradlů v Nabburgu, že jíst dort před obědem je úplně běžné, že nejhorší německá silnice má maximálně tři výmoly, ale i tak tam nikdo nejezdí, aby si nerozmlátil auto, a že na nejvtipnější historky si člověk vždy vzpomene až při večeři v Mekáči, ale odnesl jsem si i novou slovní zásobu a lepší schopnost hovořit v němčině, což se projevilo ihned po příjezdu, kdy se snad až do teď zcela nemohu vrátit ke své původní mateřštině.

Dankeschee Nobburg

Karel Reindl, 6.O

Provoz školy

Přihlášení

Užitečné odkazy

Vstup do informačního systému školy


Vstup do online školní pokladny


Přihlašování a odhlašování obědů


Studentský (nejen) literární magazín


Gymnázium Strakonice na fb


dny otevřených dveří


progeCAD logo


Klub nadaných dětí Strakonice

ICT koordinátoři


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT


Krajský úřad Jihočeského kraje

Jihočeský kraj


Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

Cermat


Oficiální stránky nové maturity

Nová maturita


Ústav pro informace ve vzdělávání


Informace pro správný výběr VŠ


Online brožura vysokých škol

www.KamNaVejsku.cz


Soukromý informační servis pro město a okolí


Ozivme si Strakonice

volné uskupení lidí se zájmem o Strakonice


 

Gymnázium Strakonice čerpá dotace z programu EU Peníze středním školám


 

The Duke of Edinburghs
International Award
Czech Republic Foundation, o.p.s.

www.dofe.cz