Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2017-2018 právě vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Rozumíme si…

Rozumíme si… byl letos nazván projekt Gymnázia Strakonice a partnerského Gymnázia J.A.Schmellera z německého Nabburgu, který již po osmadvacáté v jarních měsících zaměstnal učitele i studenty obou středních škol. Vedle dvoutýdenního výměnného pobytu v německých a českých rodinách absolvovali gymnazisté společně několik výletů v obou zemích a lépe si porozuměli prostřednictvím několika projektových aktivit, například netradičního šachového turnaje nebo Stadtrallye Strakonicemi.

Položili jsme třem zúčastněným studentům, Barboře Kubešové (2.C), Michalu Čadkovi (sexta) a Viktoru Vondráškovi (sexta), několik otázek a požádali je, aby sami zhodnotili tyto dva týdny.

1. Proč ses chtěl/a výměnného pobytu zúčastnit?

Bára: Chtěla jsem zkusit něco nového, zjistit, jak dobře (spíš špatně) jsem na tom s němčinou/angličtinou, a kdo by se také nechtěl „ulít“ na 2 týdny ze školy?

Michal: Měl jsem tři důvody, ten třetí je tedy takový vedlejší. Za prvé se celkově rád účastním podobných pobytů v zahraničí a mám s nimi dobré zkušenosti. Za druhé jsem od starších spolužáků, kteří mají zkušenosti konkrétně s tímto projektem, slyšel také jen samou chválu. A za třetí, to je ten vedlejší důvod, pár dní volno ze školy se vždycky hodí.

Viktor: Důvodů bylo víc. Ať už to byla touha po poznání nových míst a lidí či prožití nezapomenutelných zážitků. Spousta starších kamarádů mi doporučovala tuto zkušenost a v neposlední řadě dva týdny ježdění po výletech také nejsou k zahození.

2. Splnila se tvá očekávání?

Bára: Moc jsem nevěděla, co bych mohla očekávat, takže asi ano. Michal: Má očekávání se určitě splnila, jelikož jsem od pobytu očekával hlavně hodně zábavy, zážitků a vytvoření nových přátel. Zážitků bylo až přespříliš, což není vůbec na škodu, a přátel bylo dostatek.

Viktor: Ano, splnila. Oba týdny mě obohatily v mnoha směrech. 3. Co pro tebe bylo překvapením při pobytu v německé rodině? Bára: Vidět pana Hausera připravovat snídani a prostírat stůl. A spíš pro ně bylo překvapením, že jsem chodila v pantoflích.

Michal: Na moc nějakých výrazných rozdílů si ani nevzpomenu, tedy až na jeden. V mé hostitelské rodině se sprchovali obden, což mě na začátku lehce vykolejilo. Myslím se, že stejně tak i mého německého partnera, když se u nás mohl sprchovat každý den. Každopádně tento malý problém se dal celkem snadno přehlédnout.

Viktor: Největším překvapením pro mě bylo, když mi k Weiβwurstu naservírovali kyselé zelí. Nakonec to ale nebylo špatné.

4. Co se domníváš, že máme s Němci společného?

Bára: Až na jazyk a plat víceméně všechno.

Michal: Nejspíš asi oblibu piva. Pak asi také dobrý smysl pro humor, ten jim opravdu nechyběl.

Viktor: Chuť do života, optimismus, pití piva…

5. Bylo něco, co tě zklamalo?

Bára: Řekla bych, že ne (snad jen moje dorozumívací schopnosti).

Michal: Nejvíc mě zklamal můj předčasný odjezd kvůli chřipce. A pak možná malinko ta sprcha, ale fakt jen malinko. Zvykl jsem si.

Viktor: Asi jen, že holky neobhájily vítězství ve volejbale z minulých let.

6. Jaký byl nejhezčí okamžik / zážitek celého projektu?

Bára: Hezkých okamžiků bylo hodně – např. moje setkání s paní Hauserovou, všechny večery (hlavně ten poslední) byly úžasné. Myslím ale, že opravdu nezapomenutelné bylo, když ke mně (jako jediný ze všech Němců) přišel první den můj 16letý pubertální německý „brúdr“ a zeptal se, jestli něco nepotřebuju.

Michal: Tak nejhezčí byly bez dohadů společně trávené večery plné „socializace“. Při těch jsme také nejvíce procvičili své znalosti německého jazyka. Úplně nejhezčí zážitek určit nedokážu, protože jich byla spousta.

Viktor: Výlety byly skvělé, ale večery, kdy jsme se všichni sešli, byly nejhezčí a opravdu nezapomenutelné.

7. Doporučil/a bys tento výměnný pobyt svým spolužákům? Proč?

Bára: Ano, protože v Německu mohou pít pivo už od 16 let (to by asi přesvědčilo hodně studentů) a možná by se tam i přiučili pár německých slov.

Michal: Výměnný pobyt bych určitě doporučil. S důvody se budu jen opakovat. Rodina je přátelská, máte spoustu nových kamarádů a zážitků, také mnoho zábavy. A odpočinete si. Myslím od školy, večery jsou jinak celkem náročné.

Viktor: Určitě. Když je ta možnost,* tak proč toho nevyužít. Já si oba týdny opravdu užil, a věřím, že nejsem jediný. Také jsem se předem trochu bál, ale hned po příjezdu do Nabburgu obavy rychle opadly. Je to zkušenost a ty se vám v životě neztratí.

Určitě nejsou tito studenti posledními, kteří šanci získat takovéto zkušenosti dostali. V příštím školním roce nabídnou obě školy opět možnost účastnit se výměnného pobytu. Letos byl tento projekt spolufinancován z prostředků programu přeshraniční spolupráce Cíl EÚS Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014 – 2020, Dispoziční fond Cíl EÚS/DF/SU/04/10. Věříme, že i budoucnu získá gymnázium finanční podporu pro své přeshraniční aktivity.

Milena Slavíčková, Eva Hlouchová

Provoz školy

Přihlášení

Užitečné odkazy

Vstup do informačního systému školy


Vstup do online školní pokladny


Přihlašování a odhlašování obědů


Studentský (nejen) literární magazín


Gymnázium Strakonice na fb


dny otevřených dveří


progeCAD logo


Klub nadaných dětí Strakonice

ICT koordinátoři


Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

MŠMT


Krajský úřad Jihočeského kraje

Jihočeský kraj


Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání

Cermat


Oficiální stránky nové maturity

Nová maturita


Ústav pro informace ve vzdělávání


Informace pro správný výběr VŠ


Online brožura vysokých škol

www.KamNaVejsku.cz


Soukromý informační servis pro město a okolí


Ozivme si Strakonice

volné uskupení lidí se zájmem o Strakonice


 

Gymnázium Strakonice čerpá dotace z programu EU Peníze středním školám


 

The Duke of Edinburghs
International Award
Czech Republic Foundation, o.p.s.

www.dofe.cz