Chcete studovat na strakonickém gymnáziu?

 informace v sekci   PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ


Deset "podstatných" důvodů, proč studovat u nás ....        najdete zde  :-) 

Ročenka Gymnázia Strakonice

Ročenka Gymnázia Strakonice za školní rok 2016-2017 už vyšla. Zájemci si ji mohou zakoupit za 50 Kč v kanceláři školy. Děkujeme za spolupráci a přejeme příjemné počtení.

Přednáška Dušana Vávry o československých letcích 2. světové války

Ve středu 24. 5. 2017 přednášel ve školním klubu badatel-spisovatel Dušan Vávra o českých letcích druhé světové války. Příležitost setkat se s tímto znalcem vojenské historie měly třídy 4.O, 6.O,. 3.A. Přednášející se představil v dobové uniformě Královského letectva (RAF) s československým odznakem polního leteckého střelce na prsou. Třebaže tak obsáhlé téma nelze vyložit v rámci devadesáti minut, pan Vávra stihl krátce popsat některé stroje a zásluhy mnoha pilotů v československých perutích RAF, v československém armádním sboru, bojujícím po boku Rudé armády, a jinde.

Jako příklad – zlomek výčtu válečných hrdinů z řad Čechoslováků – mohu uvést Františka Peřinu, Aloise Vašátka, Františka Fajtla nebo Aloise Šedivého. Součástí přednášky byla i ukázka samopalu STEN Mk II (bohužel bez praktické části). V prezentaci pan Vávra promítal množství fotografií dokumentujících stroje, osobnosti, mimo jiné také krajinu zdevastovanou po náletech. Některé snímky pocházely přímo z jeho sbírky. Po výkladu zbyla chvíle na zodpovězení dotazů.

Na závěr bych ráda řekla, že Dušan Vávra má pro Strakonice zvláštní význam. Jeho badatelská a spisovatelská činnost dala vzniknout třem knihám o osudu občanů Strakonicka v zahraniční armádě během druhé světové války, souhrnně pojmenovaných Muži na správné straně.

Alžběta Poskočilová, 3.A

Provoz školy

Přihlášení